• شماره تماس

آسانسور پانوراما (شیشه ای)

معرفی آسانسور پانوراما یا شیشه ای و کاربرد آن

به آسانسور هایی که حداقل نیمی از نمای آن شیشه ای و شفاف باشد و شما حرکت کابین آسانسور را در آن ببینید آسانسور پانوراما (شیشه ای) یا پانورامیک میگویند . عموما در هتل ها ، مجتمع های تجاری اداری به عنوان آسانسور مسافربر هم در داخل و هم در نمای ساختمان از آن استفاده میکنند . به خاطر تاثیر زیادی که در زیبایی داخلی ساختمان دارد و اینکه چشم انداز زیبا از محیط بیرون آسانسور را به ما نشان می دهد مورد توجه قرار گرفته . برای مثال مجتمع تجاری کوروش تهران از آسانسور پانوراما استفاده کرده که تاثیر زیادی در زیبایی داخلی آن گذاشته .
در خانه های دوبلکس و تریبلکس نیز طرفدار دارند که به آسانسور شیشه ای خانگی یا Home Lift معروف است . در خانه های لوکس و مدرن برای اینکه فاصله طبقات را با پله طی نکنند ، آسانسور داخل خانه نصب میکنند .

کابین آسانسور پانورامیک یا شیشه ای

جنس شیشه ی این اسانسور ها از لمینیت می باشد . شیشه ی لمینیت در برابر ضربه بسیار مقاوم است و به راحتی نمی شکند . اگر در اثر قدرت ضربه بشکند شیشه فرو نمی ریزد و همچنین در اثر سایش ، خط و خش بر روی آن نمی افتد .
ضخامت شیشه لمینت را میتوان افزایش داد . شیشه لمینیت ۲ یا ۳ لایه بهترین گزینه برای ساخت کابین آسانسور پانوراما می باشد . بهتر است از شیشه ای برای ساخت آن استفاده کرد که اولا شفافیت داشته باشد و دوم در برابر سرما، گرما، ضربه و حرارت مقاومت داشته باشد و همچنین قابل شستشو باشد

انواع آسانسور پانوراما

آسانسورهای پانوراما (شیشه ای) در طرح های گرد و مربع و در ابعاد و ظرفیت های متفاوتی ساخته و اجرا میشود . طرح گرد یا نیم دایره از معروف ترین و پرفروشترین انواع آن می باشند که نمایی شیک و جذاب برای اماکن تجاری و اداری ایجاد می‌کند . دیدی 360 درجه دارند و از داخل کابین به‌ تمامی جهات دید خواهید داشت .
ساخت کابین و دیواره بیرونی آسانسور شیشه ای تمام گرد یا نم دایره سخت‌تر از آسانسورهای مکعبی است و نیاز به مهارت بالایی دارد؛ بنابراین درصورتی‌که قصد خرید طرح گرد کابین را دارید حتماً توسط شرکت‌های معتبر و با سابقه در زمینهٔ شیشه گرد ثبت سفارش کنید.
سیستم محرکه آسانسور پانوراما از نوع کششی یا هیدرولیک می باشد . هر کدام دارای خصوصیت ها و مزیت هایی هستند و متناسب با مکان و شرایط شما نصب و راه اندازی متفاوتی دارند که در ادامه به آن اشاره میکنیم .

آسانسور پانورامای کششی

برای برج‌ها و ساختمان‌های مرتفع ازآسانسور شیشه ای نوع کششی آن استفاده می‌شود . ابعاد کابین آسانسور کششی بیشتر از هیدرولیکی می باشد و توسط سیم بکسل و وزنه تعادل عمل حرکت انجام می‌گردد . برای ایجاد حرکتی نرم و بی صدا می توان از درایو 3vf نیز استفاده کرد .
آسانسور پانوراما کششی به دوصورت طراحی و نصب میشود .

1- با موتور گیرلس :

موتور گیرلس یا موتور بدون گیربکس از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیاست که از سرعت و دقت بالاتری نسبت به نوع گیربکس دار برخوردار است . به خاطر وجود موتور بدون گیربکس ، آسانسورهای پانوراما صدای بسیار پایینی دارند و ترمز ها عملکرد بهتری داشته . اگر جزئیات بیشتری در مورد طراحی آسانسور شیشه ای به این روش میخواهید بدانید در صفحه آسانسور گیرلس به آن اشاره کردیم
موتور گیرلس هم در موتور خانه نصب میشود هم بدون وجود موتورخانه در داخل چال آسانسور طراحی و نصب میشود . روش بدون موتور خانه را آسانسور روملس (Room Less) مینامند .

2- با موتور گیربکس :

با بالا رفتن ارتفاع ساختمان های مسکونی و تجاری و روی کار آمدن موتورهای پیشرفته گیرلس سازندگان و پیمانکاران ساختمان کمتر علاقه برای استفاده از موتور گیربکس دار در آسانسور نشان داده اند .
به دلیل سرعت پایین و صدای زیاد گیربکس ، تقریبا در تمام کشورهای توسعه یافته ، اجرای آسانسور شیشه ای با موتور گیربکس به کمترین میزان مصرف و محبوبیت رسیده . در کشور ما نیز کمتر از این موتور ها در مجتمع های تجاری استفاده میشود .

آسانسور پانورامای هیدرولیکی

در ساختمان هایی که ارتفاع کمتر از 12 متر (کمتر از 4 طبقه) دارند میتوان از جک هیدرولیک به صورت مستقیم یا غیر مستقیم برای طراحی و نصب آسانسور شیشه ای استفاده کرد . در این روش سیم بکسل و تمام اتصالات بالای کابین حذف میشود . چنانچه شرایط به گونه ای باشد که مجاز به طراحی جک از زیر کابین باشیم ، میتوان کابین را بصورت شیشه ای تمام گرد بسازیم تا دید 360 درجه به محیط اطراف داشته باشیم .
اما اگر طراحی آسانسور به صورت جک از بغل باشد به ناچار زاویه دید قسمتی از کابین مسدود میشود .
جزئیات بیشتر را در صفحه آسانسور هیدرولیکی توضیح دادیم .